© 2025 www.Ceny-elektřiny.cz, všechna práva vyhrazena.
Články zveřejněné na tomto webu čerpají z veřejně dostupných zdrojů a mohou obsahovat nepřesné informace.
Cena elektřiny pro domácnosti obsahuje několik položek. Přibližně 50% z této ceny tvoří tzv. silová elektřina – neregulovaná část, jejíž výši můžeme ovlivnit volbou vhodného dodavatele elektřiny, zbytek se skládá z regulovaných složek a daně.
Pokud chceme za elektřinu ušetřit, musíme se zaměřit na snížení ceny, kterou platíme za silovou elektřinu – její cena se u jednotlivých dodavatelů liší, a to někdy i velmi výrazně. Skládá se ze dvou složek – ceny za kWh a měsíční paušální poplatek. Cena za kWh je ovlivněna také tzv. tarifem – tedy způsobem, jak elektřinu v domácnosti využíváme. Pokud elektřinu používáme pouze na provoz běžných domácích spotřebičů (tarif D02d), bude naše cena za kWh jiná než v případě, že elektřinou topíme a ohříváme vodu (tarif D26d).
Dodavatelů elektrické energie pro domácnosti je na našem trhu několik desítek, každý má ve svém ceníku několik tarifů v různých produktových řadách. Abychom nemuseli procházet všechny ceníky, tarify a produkty všech operátorů, existují online nástroje na srovnání cen elektřiny a nalezení nejlepšího dodavatele – tzv. online srovnávače cen elektřiny pro domácnost.
Do kalkulátoru zadáme základní parametry našeho odběru – lokalitu odběrného místa (kraj ČR), náš tarif (tedy to, jakým způsobem elektřinu používáme) a průměrnou nebo odhadovanou roční spotřebu. Následně se nám ukáže přehled dodavatelů s informacemi o cenách a možností požádat si online o přechod k danému dodavateli, pokud nás jeho nabídka zaujme. Více o změně dodavatele elektřiny se můžete dozvědět například zde.
Výhodnou půjčku na cokoliv žádejte na Maxi-půjčky.cz