Ceny elektřiny
2024
Informace o cenách elektrické energie, výběr vhodného dodavatele.


Nejčastější mýty o půjčkách aneb nevěřte všemu!

Pro O půjčkách koluje řada mýtů a nic na tom nezměnila ani regulace půjčkového trhu. Možná i vy nějakým mýtům věříte a bojíte se kvůli tomu požádat o úvěr. Co se o půjčkách traduje a jaká je skutečná pravda?

Mýtus č. 1 – U půjčky stačí sledovat výši úroku

V reklamách se finanční instituce předhánějí s výší úroků, která je v současné době na historickém minimu. Již se ale nezmiňují o RPSN (roční procentní sazbě nákladů), do níž se promítají veškeré náklady spojené s půjčkou, a to včetně úroků a poplatků. Vždy proto sledujte výši RPSN, která má mnohem větší vypovídací hodnotu.

Mýtus č. 2 – Nebankovní půjčky vás finančně položí

Bankovní půjčky jsou sice výhodnější a získáte s nimi nižší úrok a RPSN, ale i některé nebankovní společnosti deklarují nízké poplatky a úročení. V současné době se již na finančním trhu nevyskytují lichvářské společnosti, za což vděčíme novému zákonu o spotřebitelském úvěru.

Mýtus č. 3 – S půjčkou se zástavou nemovitosti přijdete o bydlení

Opravdu se může stát, že přijdete o střechu nad hlavou. Ne však vinou finanční instituce, ale nesplácením svých závazků. Zástava nemovitosti slouží věřitelům k tomu, aby při nesplácení vymohli své pohledávky zpět. Zároveň přináší dlužníkovi nižší úrokovou sazbu.

Mýtus č. 4 – Pojištění schopnosti splácet nepotřebujete

Sjednat si pojištění k půjčce má rozhodně smysl. V případě dlouhodobé nemoci nebo ztráty zaměstnání za vás hradí splátky pojišťovna. Vždy si však přečtěte podmínky pojištění a požadujte co největší krytí. Pokud byste v průběhu splácení zemřeli, celou půjčku za vás splatí pojišťovna a závazky nepřechází na vaši rodinu.

Mýtus č. 5 – Půjčka vás dostane do dluhové pasti

Tím Pečlivě zvažte, zda půjčku potřebujete a zda ji zvládnete splácet po celou dobu jejího trvání. Půjčte si pouze na věci, které budete dlouhodobě využívat. Jestliže se z nějakého důvodu dostanete do dluhové pasti, neignorujte dopisy od věřitelů a najděte s nimi společné řešení. V krajní nouzi vyhlaste osobní bankrot.

Mýtus č. 6 – Nebankovní půjčku schválí každému

V žádném případě neplatí, že nebankovní společnosti půjčí každému. I ty musejí podle zákona ověřovat bonitu svých klientů (schopnost dostát svým závazkům). Zákon již nespecifikuje, jakým způsobem. Některé společnosti požadují potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, jiným stačí výpis z běžného účtu nebo náhled do vašeho internetového bankovnictví.

Mýtus č. 7 – V žádosti o půjčku můžete lhát

Tajně doufáte, že si věřitelé nejsou schopni ověřit všechny informace v žádosti o půjčku? Ve skutečnosti disponují mnoha nástroji, kterými mohou ověřit pravost údajů z různých registrů. Pokud zjistí, že jste uvedli nepravdivé údaje, vaši žádost ihned zamítnou.